Historia

Historia Domu Pomocy Społecznej w Klimkówce


Powstanie Domu Pomocy Społecznej w Klimkówce wiąże się z utworzeniem Zalewu Klimkowskiego. Już po II Wojnie Światowej istniały plany regulacji rzeki Ropy. Ze względu na korzystne warunki geologiczne i odpowiednie ukształtowanie terenu zaporę usytuowano w dorzeczu górnej Ropy w największym przewężeniu między wzniesieniami pasm Kiczera – Zdżar, a Czerteżyki. Budowę Zapory rozpoczęto w 1975 roku. Teren zalewu objął wieś Klimkówka. Istniała ona już od 1435 roku, niegdyś zamieszkiwana przez licznych Łemków. Była ona słynna z oryginalnej cerkwi murowanej, zwieńczonej pięcioma kopułami nawiązującej do budownictwa sakralnego Rusi. Niestety w związku z budową zapory została ona zburzona. Staraniem ludności i kościoła rzymskokatolickiego została zrekonstruowana jednakże nigdy nie powróciła do dawnej świetności. Obecnie służy jako kościół rzymskokatolicki. Mieszkańcy Klimkówki zostali wysiedleni, część z nich osiedliła się przy nowo-wybudowanej drodze Ropa – Uście Gorlickie.

W roku 1994 zakończono budowę zapory. Po zakończonej budowie pozostały puste zabudowania po hotelu robotniczym budowniczych zapory w Klimkówce. Decyzją Wojewody Nowosądeckiego obiekty te zostały przeznaczone na Dom Pomocy Społecznej dla osób przewlekle somatycznie chorych. W dniu 20 października 1994 roku została przejęta działka o powierzchni 2,6 ha, na której znajdowały się trzy budynki, kotłownia, budynki garażowe, dwa wyasfaltowane boiska do siatkówki wraz z drogami wewnętrznymi. Przyjęto kilkuetapowy okres adaptacji obiektu. Po gruntownej przebudowie pierwszego budynku już w dniu 30 grudnia 1994 roku przyjęto pierwszych Mieszkańców. Drugi etap modernizacji pozwolił na wyremontowanie i przystosowanie kolejnego budynku dla potrzeb Domu Pomocy. Z uwagi na brak środków finansowych trzeci budynek nie został wyremontowany. Ze względu na swoje umiejscowienie- bliskość zalewu, piękne widoki jak również świeże powietrze Dom Pomocy cieszył się dużym zainteresowaniem wśród osób wyrażających chęć zamieszkania w tego typu placówce. W roku 1999 Dom Pomocy Społecznej w Klimkówce świadczył usługi dla 35 osób natomiast w kolejnych latach liczba Mieszkańców sukcesywnie wzrastała.

Ustawa z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej, która weszła w życie 1 maja 2004 roku wprowadziła nowe zasady odpłatności za pobyt w tego typu placówkach. Zgodnie z nową Ustawą to mieszkaniec i jego rodzina w pierwszej kolejności zobligowani byli do ponoszenia kosztów związanych z pobytem w DPS – ie. Skutkowało to zmniejszeniem ilości chętnych pomimo tego, że Dom dysponował wolnymi miejscami. Jego funkcjonowanie przestawało być zasadne. W dniu 10 października 2005 roku został złożony wniosek do Wojewody Małopolskiego o wyrażenie zgody na zmianę typu Domu. Po przeprowadzeniu zmian, które pozwoliły świadczyć usługi na poziomie obowiązującego standardu w 2006 roku Wojewoda Małopolski wydał decyzję zezwalającą warunkowo Staroście Gorlickiemu na prowadzenie Domu Pomocy Społecznej w Klimkówce przeznaczonego dla 35 osób przewlekle somatycznie chorych i 27 osób przewlekle psychicznie chorych. Zmiana ta spowodowała zwiększenie ilości chętnych, a tym samym przywróciła zasadność bytu placówki. Od 2007 roku decyzją Wojewody Małopolskiego DPS w Klimkówce przeznaczony jest w całości dla osób przewlekle psychicznie chorych. Obecnie placówka świadczy usługi dla 78 osób.

Położenie geograficzne

Dom Pomocy Społecznej znajduje się we wsi Klimkówka. Jest to wieś należąca do gminy Ropa w powiecie Gorlickim, województwie małopolskiem. Gmina Ropa położona jest w dolinie rzeki Ropy. W jej skład wchodzą wsie: Ropa, Klimkówka i Łosie. Charakterystyczny krajobraz stanowią lesiste wzgórza Beskidu Niskiego i malownicze doliny. Krzyżują się tu liczne szlaki turystyczne. W górnej części rzeki Ropy znajduje się zapora Zalewu Klimkowskiego. Dom Pomocy Społecznej położony jest nad zalewem, niedaleko zapory.
Jezioro Klimkowskie jest uznane za najpiękniej położony zbiornik wodny w Beskidzie Niskim. Rozciąga się między pasmem Suchej Homoli, a górami: Czerteżyki, Kiczera -Żdżar i Kopa. Zalew ma długość około 5 km z cofką sięgającą aż po Uście Gorlickie i szerokość około 400 metrów. Został wybudowany jako zbiornik retencyjny i przeciwpowodziowy. Region ten ze względu na swoje położenie , walory krajobrazowe i świeże powietrze idealnie nadaje się do wypoczynku dla osób szukających spokoju i kontaktu z naturą.

Skip to content